Művészettörténet, grafika szaktörténet és szakelmélet. 90 perc.
A vizsgafeladat 40 kérdésből áll. A témák aránya: művészettörténet 30%, grafika szaktörténet 30%, grafika szakelmélet 40%.
A vizsgatevékenység aránya a teljes szakmai vizsgán belül: 20%
Az értékelés, javítási-értékelési útmutató előírásai alapján történik.
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám legalább 40%-át elérte.
Ha a vizsgarész eredménytelen attól még a gyakorlati vizsgatevékenység megkezdhető. A vizsgarészt a következő vizsgaidőszakban meg lehet ismételni.
A két feladat prezentálása egy szóbeli meghallgatás keretében történik, vizsgabizottság előtt.
2. A szakmai portfólió:
A tanuló előzetesen elkészített szakmai portfóliót mutat be a vizsgabizottság előtt, amelyet a tanulmányai alatt készült munkáiból állított össze. A portfólió elkészítése grafikus vagy kiadványszerkesztő program segítségével történik, 16:9 (full HD) képarányú, és digitális vetítés formájában kerül bemutatásra. Terjedelme: 20-40 oldal.
A szakmai digitális portfólió tartalmi és formai követelményei:
A portfólió bemutatása során a vizsgázó önreflektív módon szóban is összefoglalja a szakirányú oktatás ideje alatt elért eredményeit. Kiemeli erősségeit, egy-egy feladat bemutatása kapcsán megemlíti a számára fontos szakmai tanulságokat, sikerélményeket.
2. A vizsgamunka:
A választható tervezési feladat lehet komplex cég- vagy termékarculat, termékcsoport csomagolása és arculata, összetett, sokoldalúan megtervezett kiadvány elkészítése. A projektfeladat elkészítésének feladatát az utolsó tanév második félévében a szakképző intézmény adja ki, hagyja jóvá. A kivitelezés a szakképző intézmény által kontrollált körülmények között folyik szorgalmi időben.
A vizsgamunka megvalósításakor a tanuló bemutatja, hogy:
A vizsgára jelentkezőnek az alábbi anyagok leadása kötelező a vizsgaközpont (iskola) részére 15 naptári nappal a vizsga megkezdését megelőzően.
Amennyiben a vizsgára jelentkező a határidőt nem teljesíti, nem kezdheti meg a szakmai vizsgát.
A vizsgára jelentkező a kötelező anyagok leadásakor nyilatkozatot ír alá, miszerint a vizsgamunka egésze, saját, eredeti alkotása. A digitális anyagot a vizsgaközpont a saját szerverén, vagy tárhelyén, online elérhető megoldással, csak a vizsgafolyamatban érintett résztvevők számára hozzáférhető módon tárolja. A hozzáféréshez a résztvevők, a vizsgát követő egy évig jogosultak.